UPJ2D2R2MPD
UPJ2D2R2MPD
UPJ2D2R2MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 2.2uF 8x11.5 20% 3.5LS
SOT-23
UPJ2D2R2MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 84μA
Ripple Current30mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 30mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 48mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:11341 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ2D2R2MPD
The UPJ2D2R2MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 2.2uF 8x11.5 20% 3.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C