EEE-HA0J331AP
EEE-HA0J331AP
EEE-HA0J331AP
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 330uF 6.3V 20% (8 X 10.2mm) SMD 230mA 1000h 105C Automotive T/R
SOT-23
EEE-HA0J331AP Datasheet PDF
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Surface Mount
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2011
Series HA
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN/TIN BISMUTH
Applications Automotive
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 3333
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.02079mA
Ripple Current230mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.35
Ripple Current @ Low Frequency 230mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 391mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 10.2mm
Height Seated (Max) 0.402 10.20mm
Length 10mm
Width 8.3mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
Ratings AEC-Q200
In-Stock:7665 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEE-HA0J331AP
The EEE-HA0J331AP from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 330uF 6.3V 20% (8 X 10.2mm) SMD 230mA 1000h 105C Automotive T/R.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C