400MXC220MEFCSN30X30
400MXC220MEFCSN30X30
400MXC220MEFCSN30X30
Rubycon
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
SOT-23
400MXC220MEFCSN30X30 Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
Series MXC
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.88994mA
Ripple Current1.1A
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.54A @ 10kHz
Diameter 30mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2415 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400MXC220MEFCSN30X30
The 400MXC220MEFCSN30X30 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C