25YXG1000MEFC12.5X20 Overview
Full charge should result in a ripple current of 1.9A @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 1.14A @ 120Hz.Keep your seated height below 0.866 22.00mm.A voltage of 25V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
25YXG1000MEFC12.5X20 Features
the ripple current is 1.9A @ 100kHz.
the ripple current is 1.14A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~105°C