UPW1HR47MDD1TD
UPW1HR47MDD1TD
UPW1HR47MDD1TD
Nichicon
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UPW1HR47MDD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2009
Series UPW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusNot For New Designs
Applications General Purpose
Capacitance 0.47μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004mA
Ripple Current7.5mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance5Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 7.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 25mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:20907 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPW1HR47MDD1TD
The UPW1HR47MDD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C