200PX4.7MEFCT16.3X11
200PX4.7MEFCT16.3X11
200PX4.7MEFCT16.3X11
Rubycon
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
SOT-23
200PX4.7MEFCT16.3X11 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series PX
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 200V
Capacitance 4.7μF
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current40mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 40mA @ 120Hz
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:107387 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 200PX4.7MEFCT16.3X11
The 200PX4.7MEFCT16.3X11 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C