UUJ2E220MNQ1MS
UUJ2E220MNQ1MS
UUJ2E220MNQ1MS
Nichicon
SOT-23
UUJ2E220MNQ1MS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UUJ
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 250V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 6767
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3.5μA
Ripple Current180mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 288mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.15 %
Height 16.5mm
Height Seated (Max) 0.669 17.00mm
Length 18.1mm
Width 17.1mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3663 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UUJ2E220MNQ1MS Product Details
UUJ2E220MNQ1MS Overview
A full charge means 288mA @ 10kHz ripple current.As far as the ripple current is concerned, it is 180mA @ 120Hz at the lowest charge.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.669 17.00mm is recommended.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.15 % (0.15 %).Voltage - Rated DC of 250V is required to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
UUJ2E220MNQ1MS Features
the ripple current is 288mA @ 10kHz.
the ripple current is 180mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.15 %
voltage - Rated DC of 250V
an operating temperature of -40°C~105°C