UPW1H121MPD6
UPW1H121MPD6
UPW1H121MPD6
Nichicon
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UPW1H121MPD6 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UPW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Max Operating Temperature105°C
Min Operating Temperature -55°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 324mOhm
Polarity Polar
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 180μA
Ripple Current620mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance162mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 403mA @ 120Hz
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 12.5mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:13243 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPW1H121MPD6
The UPW1H121MPD6 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C