UPM0J121MDD1TD
UPM0J121MDD1TD
UPM0J121MDD1TD
Nichicon
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UPM0J121MDD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.02268mA
Ripple Current115mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.22
Impedance650mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 115mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 175mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:13729 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPM0J121MDD1TD
The UPM0J121MDD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C