160MXG1800MEFCSN25X60
160MXG1800MEFCSN25X60
160MXG1800MEFCSN25X60
Rubycon
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
SOT-23
160MXG1800MEFCSN25X60 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series MXG
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 160V
Capacitance 1800μF
Lead Pitch 10.0076mm
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current3.43A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 3.43A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.145A @ 10kHz
Height Seated (Max) 2.441 62.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1196 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 160MXG1800MEFCSN25X60
The 160MXG1800MEFCSN25X60 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C