PSU27035B
PSU27035B
PSU27035B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
PSU27035B Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - QC Terminals
Terminal Shape LUG
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~65°C
PackagingBulk
Published 2010
Series PSU
Size / Dimension 2.063Dia 52.40mm
Tolerance 0% +20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Tab
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications Motor Start
Capacitance 270μF
Voltage - Rated DC 220V
Voltage - Rated AC 220V
Lead Pitch 22.352mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity NON-POLARIZED
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 5000 hours
Diameter 52.375mm
Height 85.725mm
Height Seated (Max) 3.375 85.73mm
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:170 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PSU27035B Product Details
PSU27035B Overview
You should keep the seated height (Max) below 3.375 85.73mm.Voltage - Rated DC of 220V controls this capacitor.This capacitor operates from a voltage - Rated AC of 220V.The operating temperature should be maintained at -40°C~65°C for high efficiency.
PSU27035B Features
voltage - Rated DC of 220V
an operating temperature of -40°C~65°C