Welcome to Hotenda.com Online Store!

NCP1402SN30T1G
ON Semiconductor
5 Terminals 0.8V 5-Pin NCP1402 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Up to 200kHz Tape & Reel (TR) 130mA Switch SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
SOT-23
NCP1402SN30T1G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NCP1402 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 85 % |
| Output Voltage | 3V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 200mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.8V |
| Input Voltage-Nom | 6V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 130mA Switch |
| Topology | Boost |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 200kHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Control Technique | PULSE FREQUENCY MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 3V |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
