Welcome to Hotenda.com Online Store!

BD8301MUV-E2
ROHM Semiconductor
20 Terminals 2.5V BD830* DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 1A 20-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
BD8301MUV-E2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | OUTPUT VOLTAGE FROM 2.8 TO 5.2V |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | BD830* |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N20 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.2V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 2A |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Input Voltage-Nom | 3.7V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1A |
| Max Output Voltage | 5.2V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |
| Topology | Buck-Boost |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 2.8V |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.557046 | $4.557046 |
| 10 | $4.299100 | $42.991 |
| 100 | $4.055755 | $405.5755 |
| 500 | $3.826183 | $1913.0915 |
| 1000 | $3.609606 | $3609.606 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from ROHM Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
