Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX828EUKG
ON Semiconductor
5 Terminals 1.5V 5-Pin MAX828 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR CONVERTER 1 Outputs 12kHz Tape & Reel (TR) 25mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
SOT-23
MAX828EUKG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Other Analog ICs |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MAX828 |
| Function | Ratiometric |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 11V |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR CONVERTER |
| Output Configuration | Negative |
| Current - Output | 25mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin 2Vin |
| Topology | Charge Pump |
| Logic Function | Inverting |
| Frequency - Switching | 12kHz |
| Input Voltage (Max) | 6V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | DOUBLER INVERTER |
| Length | 3mm |
| Width | 1.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.132062 | $2.132062 |
| 10 | $2.011379 | $20.11379 |
| 100 | $1.897527 | $189.7527 |
| 500 | $1.790121 | $895.0605 |
| 1000 | $1.688793 | $1688.793 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
