Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC33EP256GP502-E/MM
Microchip Technology
256KB 85.5K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP256GP502 28 Pin 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33EP256GP502-E/MM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-QFN-S (6x6) |
| Number of Terminals | 28 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/UART/USB |
| Data Converters | A/D 6x10b/12b |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 21 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DSPIC33EP256GP502 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 21 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DSPIC33EP256GP502 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 21 |
| Speed | 60 MIPs |
| RAM Size | 16K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 60MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 85.5K x 24 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 60 mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 6x10b/12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 Timer |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| ROM (words) | 87381 |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 24 |
| Format | FLOATING-POINT |
| RAM (words) | 16384 |
| RAM (bytes) | 32768 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Product | DSCs |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 244 | $3.18270 | $776.5788 |
The package is in 28-VQFN Exposed Pad format. This Microcontroller has 21 I/Os. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a FLASH type of memory for its program. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP series components make up this electrical component. Its program memory size is 256KB 85.5K x 24. dsPIC Core processors are used in MCU. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. There are 28 terminations on the IC chip, which means there are 28 terminations on the integrated circuit chip. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. The system has YES channels for DMA communication. The base part number DSPIC33EP256GP502 provides alternatives. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 28 pins can be accessed. A total of 28 pins are present. As far as the clock frequency is concerned, it operates at 60MHz clock speed.
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP256GP502-E/MM Microcontroller applications.
Magnetic resonance imaging (MRI)
Robots
Ipad
Blood pressure monitors
Hard drives
Digital TVs
Petrochemical
Accu-check
Glucose monitoring systems
Computed Tomography (CT scan)
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
