Welcome to Hotenda.com Online Store!

SPC560D40L1C4E0X
STMicroelectronics
256KB 256K x 8 FLASH e200z0h 32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, SPC56 Series SPC560D 3.3V 64-LQFP
SOT-23
SPC560D40L1C4E0X Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SPC56 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SPC560D |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | CAN, SCI, SPI |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 45 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | e200z0h |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 100mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Max Frequency | 48MHz |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
These 32-bit automotive microcontrollers are a series of system-on-a-chip (SoC) devices designed to play a central role in the development of the next wave of central body controllers, intelligent junction boxes, front modules, peripheral body, door control and seat control applications. This series is one of the next generation integrated automotive microcontrollers based on Power Architecture technology and is specially designed for embedded applications. The advanced and cost-effective e200z0h host processor core of this family of automotive controllers complies with Power Architecture technology, implements only VLE (variable length coding) APU (Auxiliary processing Unit), and provides higher code density. It runs at speeds up to 48 MHz and provides high-performance processing optimized for low power consumption. It makes full use of the available development infrastructure of current power architecture devices and is supported by software drivers, operating systems and configuration codes to assist users in their implementation.
· AEC-Q100 qualified
· High-performance up to 48 MHz e200z0h CPU
– 32-bit Power Architecture? technology
CPU
– Variable length encoding (VLE)
· Memory
– Up to 256 KB Code Flash with ECC
– Up to 64 (4x16) KB Data Flash with ECC
– Up to 16 KB SRAM with ECC
· Interrupts
– 16 priority levels
– Non-maskable interrupt (NMI)
– Up to 38 external interrupts including
18 wakeup lines
· 16-channel eDMA
· GPIOs: 45 (LQFP64), 79 (LQFP100)
· Timer units
– 4-channel 32-bit periodic interrupt timers
– 4-channel 32-bit system timer module
– System watchdog timer
– 32-bit real-time clock timer
· 16-bit counter time-triggered I/Os
– Up to 28 channels with PWM/MC/IC/OC
– 5 independent counters
– 27-channels with ADC trigger capability
· 12-bit analog-to-digital converter (ADC) with up
to 33 channels
– Up to 61 channels via external multiplexing
– Individual conversion registers
embedded applications
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
