Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F28376DZWTS
Texas Instruments
512KB 256K x 16 FLASH C28x 32-Bit Dual-Core Microcontroller C2000™ C28x Delfino™ Series 320F28376 337 Pin 200MHz 1.2V 337-LFBGA
SOT-23
TMS320F28376DZWTS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 337 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 337 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | 320F28376 |
| Pin Count | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Power Supplies | 1.23.3V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 169 |
| RAM Size | 86K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.47V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Program Memory Size | 512KB 256K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b, 12x16b; D/A 3x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Density | 4 Mb |
| CPU Family | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| RAM (words) | 172 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Number of Timers | 6 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 16mm |
| Width | 16mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 90 | $21.80589 | $1962.5301 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
