Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY2291FXT
Cypress Semiconductor Corp
3.3V Clock Generator, Fanout Distribution 66.6MHz 90MHz CY2291 Clock Generators 20 Pins 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) 20 Terminals Surface Mount 3.3V 5V Tape & Reel (TR)
SOT-23
CY2291FXT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Subcategory | Clock Generators |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY2291 |
| Output | Clock, Crystal |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Frequency (Max) | 66.6MHz 90MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 30MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height Seated (Max) | 2.667mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
