MLS662M040EA0A
MLS662M040EA0A
MLS662M040EA0A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
MLS 6600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.9A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
SOT-23
MLS662M040EA0A Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 28 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case FlatPack, Tabbed
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Series MLS
Published 2016
Size / Dimension 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 6600μF
Voltage - Rated DC 40V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 62mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current12.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 12.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 15A @ 20kHz
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:71 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MLS662M040EA0A Product Details
MLS662M040EA0A Overview
Full charge should result in a ripple current of 15A @ 20kHz.To fully perform its function, 62mOhm @ 120Hz needs the equivalent series resistance.If the charge is low, ripple current is 12.9A @ 120Hz.Keep your seated height below 0.500 12.70mm.A voltage of 40V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~125°C as the operating temperature.
MLS662M040EA0A Features
the ripple current is 15A @ 20kHz.
the ripple current is 12.9A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 40V
an operating temperature of -55°C~125°C