MC22FF102J
MC22FF102J
MC22FF102J
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC22FF102J Datasheet PDF
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Weight 480.014126mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2000
Series MC
Size / Dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance ±5%
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code no
Part StatusObsolete
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 1000pF
Voltage - Rated DC 1kV
Depth 5mm
Military Standard Not
Case Code (Metric) 5750
Case Code (Imperial) 2220
Rated (DC) Voltage (URdc) 1000V
Dissipation Factor0.1 %
Custom Capabilities Other Options Available
Height 4mm
Height Seated (Max) 0.157 4.00mm
Length 5.7mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:1770 items
MC22FF102J Product Details
MC22FF102J Overview
The size/dimension of this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in order to ensure a high level of reliability.For this device to function properly, a voltage rating of 1kV is needed.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 1000V.Parts have a 25 ppm/°C temperature coefficient.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
MC22FF102J Features
its size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC22FF102J Applications
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ