MCHN38FM151J
MCHN38FM151J
MCHN38FM151J
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MCHN38FM151J Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2014
Series MCHN
Size / Dimension 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code yes
Part StatusLast Time Buy
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient50 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 150pF
Voltage - Rated DC 4V
Reference Standard AEC-Q200
Case Code (Metric) 9696
Case Code (Imperial) 3838
Rated (DC) Voltage (URdc) 4000V
Size Code 4341
Height 4.06mm
Height Seated (Max) 0.160 4.06mm
Length 9.65mm
Width 9.65mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1308 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MCHN38FM151J Product Details
MCHN38FM151J Overview
The size/dimension of this module is 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm in order to provide high reliability.A voltage of 4V needs to be provided for it to function properly.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 4000V for high efficiency.50 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
MCHN38FM151J Features
its size/dimension is 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
the voltage - Rated DC of 4V
a 50 ppm/°C temperature coefficient
MCHN38FM151J Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ