MC12FD131F-TF
MC12FD131F-TF
MC12FD131F-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FD131F-TF Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2012
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±1%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 130pF
Voltage - Rated DC 500V
Packing Method TR
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 3225
Case Code (Imperial) 1210
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Width 2.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2692 items
MC12FD131F-TF Product Details
MC12FD131F-TF Overview
Despite its size/dimension being 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm, it guarantees high reliability.To function properly, 500V needs a voltage of Rated DC.This part is set with a 25 ppm/°C temperature coefficient.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
MC12FD131F-TF Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FD131F-TF Applications
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ