MC18FA431F-TF
MC18FA431F-TF
MC18FA431F-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC18FA431F-TF Datasheet PDF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Dielectric MaterialMica
Weight 26.988746mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2013
Series MC
Size / Dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance ±1%
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 430pF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TR
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 4532
Case Code (Imperial) 1812
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Length 4.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2722 items
MC18FA431F-TF Product Details
MC18FA431F-TF Overview
This device's size and dimension are 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm to ensure a high level of reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 100V.Parts with 25 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
MC18FA431F-TF Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FA431F-TF Applications
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ