MC22FF511F-F
MC22FF511F-F
MC22FF511F-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC22FF511F-F Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Dielectric MaterialMica
Weight 480.014126mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2012
Series MC
Size / Dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance ±1%
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 510pF
Voltage - Rated DC 1kV
Multilayer Yes
Rated (DC) Voltage (URdc) 1000V
Dissipation Factor0.1 %
Height 4mm
Height Seated (Max) 0.157 4.00mm
Length 5.7mm
Width 5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3331 items
MC22FF511F-F Product Details
MC22FF511F-F Overview
The size/dimension of this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in order to ensure a high level of reliability.A voltage of 1kV needs to be provided for it to function properly.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 1000V.With the part, temperature coefficients of 25 ppm/°C are pre-set.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
MC22FF511F-F Features
its size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC22FF511F-F Applications
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ