MC12FA221J-T
MC12FA221J-T
MC12FA221J-T
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FA221J-T Datasheet PDF
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2000
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±5%
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code no
Part StatusObsolete
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 220pF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TR
Height 1.5mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:1523 items
MC12FA221J-T Product Details
MC12FA221J-T Overview
To ensure high reliability, its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This device requires a voltage of - Rated DC of 100V in order to be fully functional.25 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
MC12FA221J-T Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FA221J-T Applications
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ