CD16FD752JO3
CD16FD752JO3
CD16FD752JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CD16 Series 7500pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
SOT-23
CD16FD752JO3 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Series CD16
Published 2015
Size / Dimension 0.500Lx0.402W 12.70mmx10.20mm
Tolerance ±5%
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient70ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated 500V
Additional FeatureRATED AC VOLTAGE(V): 300
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 7500pF
Packing Method TR
Terminal Pitch5.944mm
Lead Pitch 5.9436mm
Lead Spacing0.234 5.94mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 500V
Size Code 5040
Rated (AC) Voltage (URac) 300V
Height Seated (Max) 0.579 14.70mm
Length 12.7mm
Width 10.2mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:2316 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
CD16FD752JO3 Product Details
CD16FD752JO3 Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 5.944mm.Despite its size/dimension being 0.500Lx0.402W 12.70mmx10.20mm, it guarantees high reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.The part has a temperature coefficient of 70ppm/Cel ppm/°C.Its voltage - Rated is 500V.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD16FD752JO3 Features
a 5.944mm terminal pitch
its size/dimension is 0.500Lx0.402W 12.70mmx10.20mm
a 70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V