MC08FA360F-TF
MC08FA360F-TF
MC08FA360F-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC08FA360F-TF Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Dielectric MaterialMica
Weight 5.499807mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2013
Series MC
Size / Dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance ±1pF
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 36pF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TR
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 2012
Case Code (Imperial) 0805
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 1.4mm
Height Seated (Max) 0.055 1.40mm
Length 2mm
Width 1.25mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3847 items
MC08FA360F-TF Product Details
MC08FA360F-TF Overview
Due to its 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension, it allows for high reliability.The voltage - Rated DC of 100V must be provided for the device to function properly.25 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
MC08FA360F-TF Features
its size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC08FA360F-TF Applications
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ