MC22FD561F-TF
MC22FD561F-TF
MC22FD561F-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC22FD561F-TF Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Weight 480.014126mg
Operating Temperature-55°C~125°C
Series MC
Size / Dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance ±1%
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 560pF
Voltage - Rated DC 500V
Packing Method TR, 7 INCH
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Length 5.7mm
Width 5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2939 items
MC22FD561F-TF Product Details
MC22FD561F-TF Overview
Consequently, it has 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.To function properly, 500V needs a voltage of Rated DC.The part has a temperature coefficient of 25 ppm/°C.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
MC22FD561F-TF Features
its size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC22FD561F-TF Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ