250BXC4R7M8X11.5
250BXC4R7M8X11.5
250BXC4R7M8X11.5
Rubycon
BXC 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
SOT-23
250BXC4R7M8X11.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Series BXC
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
Capacitance 4.7μF
Lead Pitch 3.5mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current160mA
Polarization Polar
Life (Hours) 8000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 32mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 160mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.532 13.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:40047 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
250BXC4R7M8X11.5 Product Details
250BXC4R7M8X11.5 Overview
During full charge, the ripple current is 160mA @ 100kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 32mA @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 0.532 13.50mm.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~105°C.
250BXC4R7M8X11.5 Features
the ripple current is 160mA @ 100kHz.
the ripple current is 32mA @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C