LNT2V272MSEG
LNT2V272MSEG
LNT2V272MSEG
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 2700uF 105c 63.5x100
SOT-23
LNT2V272MSEG Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LNT
Size / Dimension 2.500Dia 63.50mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 350V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2700μF
Lead Pitch 28.6004mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing1.126 28.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 350V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 2.91mA
Ripple Current12.7A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 12.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.78A @ 10kHz
Diameter 63.5mm
Height Seated (Max) 4.055 103.00mm
Length 100mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:138 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNT2V272MSEG
The LNT2V272MSEG from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 2700uF 105c 63.5x100.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C