UHE0J122MPD6
UHE0J122MPD6
UHE0J122MPD6
Nichicon
UHE 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.21A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
SOT-23
UHE0J122MPD6 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2004
Series UHE
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1200μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 240mOhm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 6.3V
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current1.21A
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Tan Delta 0.22
Impedance60mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 968mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.21A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height 16mm
Height Seated (Max) 0.630 16.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:7557 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UHE0J122MPD6 Product Details
UHE0J122MPD6 Overview
In terms of ripple current, it is 1.21A @ 100kHz at full charge.To fully perform its function, 240mOhm needs the equivalent series resistance.When the charge is at the lowest, the ripple current is 968mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.630 16.00mm.The capacitor operates from 6.3V DC voltage.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~105°C.
UHE0J122MPD6 Features
the ripple current is 1.21A @ 100kHz.
the ripple current is 968mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -40°C~105°C