10-BPF-006-2-A
10-BPF-006-2-A
10-BPF-006-2-A
API Technologies Corp
Power Entry Module Filtered M 3 POS 250VAC 10A ST 1 Port
SOT-23
10-BPF-006-2-A Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Flanges, Panel
Mounting Type Panel Mount, Flange
Package / Case Module
PackagingBulk
Published 2014
Series 10-BPF
Part StatusDiscontinued
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Quick Connect
ECCN Code EAR99
Connector Type Receptacle, Male Blades
Number of Positions 3
Max Operating Temperature70°C
Min Operating Temperature -25°C
MIL Conformance NO
DIN Conformance NO
IEC Conformance YES
Option GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts 3
Orientation Straight
Depth 57.5mm
Approval Agency CSA, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 20.32mm x 40.64mm
Max Voltage Rating (AC) 250V
Max Current Rating 10A
Coupling Type SNAP
Connector Style IEC 320-C14
Number of Ports1
Current 6A
Voltage - UL 120/250VAC
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse No
Length 50mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1023 items
About 10-BPF-006-2-A
The 10-BPF-006-2-A from API Technologies Corp is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Power Entry Module Filtered M 3 POS 250VAC 10A ST 1 Port.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C