ER1641-182JP
ER1641-182JP
ER1641-182JP
API Delevan Inc.
SOT-23
ER1641-182JP Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Terminal Shape WIRE
Material - Core Iron
Shape/Size Description TUBULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series ER1641
Published 2012
Size / Dimension 0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Type Molded
Terminal Finish Tin/Lead (Sn63Pb37)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR, 14 INCH
Shielding Shielded
Number of Functions 1
Current Rating755mA
Reference Standard MIL-PRF-39010/02
Lead Length 36.53mm
Inductance 1.8μH
Test Frequency7.9MHz
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Max DC Current 755mA
Frequency - Self Resonant 105MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 44
Q Factor 44
Diameter 4.11mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1089 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ER1641-182JP
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C