SP1008-223K
SP1008-223K
SP1008-223K
API Delevan Inc.
SOT-23
SP1008-223K Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 45 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Terminal Shape J BEND
Material - Core Ferrite
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series SP1008
Published 2010
Size / Dimension 0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Tolerance ±10%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Type Wirewound
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR, 13 Inch
Shielding YES
Number of Functions 1
Depth 2.66mm
Construction Rectangular
Current Rating173mA
Inductance 22μH
Test Frequency100kHz
DC Resistance (DCR) 4.02Ohm Max
Max DC Current 168mA
Inductor Application POWER INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Saturation Current 316mA
Height 2.41mm
Height Seated (Max) 0.095 2.41mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:2218 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About SP1008-223K
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C