103R-121KS
103R-121KS
103R-121KS
API Delevan Inc.
SOT-23
103R-121KS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard, 2 Lead
Terminal Shape WRAPAROUND
Number of Pins 2
Material - Core Ferrite
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 103R
Published 2010
Size / Dimension 0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
Tolerance ±10%
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR, 13 Inch
Shielding NO
Number of Functions 1
Depth 2.79mm
Construction Rectangular
Current Rating880mA
Reference Standard MIL-PRF-83446/04
Inductance 120nH
Test Frequency25MHz
DC Resistance (DCR) 125mOhm Max
Max DC Current 880mA
Frequency - Self Resonant 750MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 30 @ 25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 30
Inductor Type GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor 30
Case/Size Code 0101
Height 1.91mm
Height Seated (Max) 0.075 1.91mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1024 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 103R-121KS
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C