4922R-331J
4922R-331J
4922R-331J
API Delevan Inc.
SOT-23
4922R-331J Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 45 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Number of Pins 2
Material - Core Ferrite
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 4922R
Published 2015
Size / Dimension 0.520Lx0.250W 13.21mmx6.35mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Type Wirewound
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR
Shielding NO
Number of Functions 1
Depth 6.35mm
Construction Epoxy Molded
Current Rating6.5A
Inductance 330nH
Test Frequency1kHz
DC Resistance (DCR) 9mOhm Max
Max DC Current 6.5A
Inductor Application POWER INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Height 5.84mm
Height Seated (Max) 0.230 5.84mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2146 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 4922R-331J
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C