UWG0J680MCL1GB
UWG0J680MCL1GB
UWG0J680MCL1GB
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 68uF 105c 6.3X5.4
SOT-23
UWG0J680MCL1GB Datasheet
non-compliant
In-Stock: 15007 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2015
Series UWG
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination SMD/SMT
Max Operating Temperature 105°C
Min Operating Temperature 1000°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 68μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 4.284μA
Ripple Current 140mA
Life (Hours) 1000 hours
Impedance 1Ohms
Ripple Current @ Low Frequency 70mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 140mA @ 100kHz
Dissipation Factor 0.26 %
Height 5.4mm
Height Seated (Max) 0.213 5.40mm
Length 5.4mm