UVY2W2R2MPD1TA
UVY2W2R2MPD1TA
UVY2W2R2MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
SOT-23
UVY2W2R2MPD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 41429 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UVY
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 20mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 20mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 32mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm