UMW1A470MDD1TE
UMW1A470MDD1TE
UMW1A470MDD1TE
Nichicon
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UMW1A470MDD1TE Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UMW
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 10V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 47μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current52mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 52mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 78mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.236 6.00mm
Length 5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:62144 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UMW1A470MDD1TE
The UMW1A470MDD1TE from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C