UVZ1A332MHD1TO
UVZ1A332MHD1TO
UVZ1A332MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UVZ1A332MHD1TO Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2013
Series UVZ
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 3300μF
Voltage - Rated DC 10V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.99mA
Ripple Current1A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.28
Ripple Current @ Low Frequency 1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.15A @ 10kHz
Lead/Base Style Straight
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:7492 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVZ1A332MHD1TO
The UVZ1A332MHD1TO from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C