UVY2A222MRD
UVY2A222MRD
UVY2A222MRD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 2200uF 20% 22X50 Tol 10LS
SOT-23
UVY2A222MRD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1100 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UVY
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lead Diameter 1 mm
Voltage 100V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 6.6mA
Ripple Current 1.75A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.75A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0125A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.08 %
Diameter 22mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm