UVY1J472MRD
UVY1J472MRD
UVY1J472MRD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 63volts 4700uF 22x50 20% 10LS
SOT-23
UVY1J472MRD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1585 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UVY
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 63V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lead Diameter 1 mm
Voltage 63V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 8.883mA
Ripple Current 2.45A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.18
Ripple Current @ Low Frequency 2.45A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8175A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.1 %
Diameter 22mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm