UCY2E271MHD6
UCY2E271MHD6
UCY2E271MHD6
Nichicon
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL
SOT-23
UCY2E271MHD6 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UCY
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Silver (Ag)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 270μF
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.35A
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.35A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.634 41.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1798 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UCY2E271MHD6
The UCY2E271MHD6 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C