EEU-FM1E331L
EEU-FM1E331L
EEU-FM1E331L
Panasonic Electronic Components
SOT-23
EEU-FM1E331L Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Contact PlatingTin
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Manufacturer Package Identifier EEU-F
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2011
Series FM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 25V
Voltage - Rated AC 25V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Length 17mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 41mOhm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 25V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.24A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance41mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 868mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.24A @ 100kHz
Dissipation Factor0.14 %
Diameter 8mm
Height 15mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC Yes
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:9365 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEU-FM1E331L Product Details
EEU-FM1E331L Overview
At full charge, the ripple current is 1.24A @ 100kHz.It is necessary to provide the ESR (Equivalent Series Resistance) of 41mOhm so that it can fully perform its functions.It is 868mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.650 16.50mm is recommended.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.14 % (0.14 %).A voltage of 25V DC is used to operate this capacitor.This capacitor operates from a voltage - Rated AC of 25V.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
EEU-FM1E331L Features
the ripple current is 1.24A @ 100kHz.
the ripple current is 868mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.14 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~105°C