UVY0J682MHD
UVY0J682MHD
UVY0J682MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 6800uF 12.5x25 20% 5LS
SOT-23
UVY0J682MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 10629 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UVY
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 6800μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.2852mA
Ripple Current 1.35A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.4
Ripple Current @ Low Frequency 1.35A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5525A @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm