ECE-A1VKA330
ECE-A1VKA330
ECE-A1VKA330
Panasonic Electronic Components
KA 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 65mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
SOT-23
ECE-A1VKA330 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2011
Series KA
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 2.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lead Diameter 450 μm
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3mA
Ripple Current65mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 65mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 110.5mA @ 10kHz
Ripple Current (AC) 65mA
Diameter 6.3mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.276 7.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:17688 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ECE-A1VKA330 Product Details
ECE-A1VKA330 Overview
In terms of ripple current, it is 110.5mA @ 10kHz at full charge.It is 65mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Sitting height should not exceed 0.276 7.00mm (Max).Voltage - Rated DC of 35V is required to operate this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~85°C.
ECE-A1VKA330 Features
the ripple current is 110.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 65mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -40°C~85°C