UPS2V010MPD
UPS2V010MPD
UPS2V010MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 350volts 1uF 10x12.5 20% 5LS
SOT-23
UPS2V010MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UPS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1μF
Voltage - Rated DC 350V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 75μA
Ripple Current17mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 17mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.2mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.2 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:45221 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPS2V010MPD
The UPS2V010MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 350volts 1uF 10x12.5 20% 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C