USA1H010MDD1TP
USA1H010MDD1TP
USA1H010MDD1TP
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1uF 50 Volts 20%
SOT-23
USA1H010MDD1TP Datasheet
non-compliant
In-Stock: 35465 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2009
Series USA
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 2.5mm
Lead Pitch 1.4986mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.003mA
Ripple Current 10mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Ripple Current @ Low Frequency 10mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 15mA @ 10kHz
Diameter 4mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm