UPX1V3R3MPD1TD
UPX1V3R3MPD1TD
UPX1V3R3MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UPX1V3R3MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 7114 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UPX
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 3.3μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 20000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 101mA
Polarization Polar
Life (Hours) 20000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 75.75mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 101mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Length 12.5mm