LKX2E331MESZ25
LKX2E331MESZ25
LKX2E331MESZ25
Nichicon
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
SOT-23
LKX2E331MESZ25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LKX
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Audio
Voltage - Rated 250V
Capacitance 330μF
Lead Pitch 10.0076mm
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2759 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKX2E331MESZ25
The LKX2E331MESZ25 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C